Խոտան ապրանքի առկայության դեպքում հնարավորություն կտրվի տնտեսվարողներին ավելի քիչ հարկեր վճարել. ասել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանը «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:
Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել սեպտեմբերի 14-ին գումարված ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում:
Գործարար միջավայրի վրա բարելավվող ազդեցություն ունեցող նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը: Նա նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը չի ներկայացրել որեւէ առաջարկ: Գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացրել նաեւ պատգամավորները:

“При наличии бракованной продукции у хозяйствующих субъектов появится возможность платить меньше налогов”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян в ходе обсуждения во втором чтении законопроекта о внесении дополнения в Налоговый кодекс РА.
Инициатива правительства обсуждена и получила положительное заключение на внеочередном заседании профильной комиссии 14 сентября.
Заместитель министра финансов А.Погосян представил проект с позитивным влиянием на бизнес-среду. Он отметил, что правительство не вносило никаких предложений с первого ко второму чтению. Депутаты также не представили письменных предложений.